-
”Två konstnärerOdd Nerdrum och Caravaggio.
Jag valde dessa två konstnärer utefter likheten i målningsteknik. Chiascuro samt komposition ,bildstruktur. Valet av två så olika i tiden konstnärer som ändå kan visa på hur konstnärer i alla tider inspirerats av tidigare konstnärer eller av varandra. Så inte”fult att härmas”
Ljus och mörker chiascuro.
Samt den ena är nutida samtidskonstnär med en provokativ hållning och vilja att opponera sig mot nutida måleritekniker
Och den andra en italiensk konstnär.Som hade ett provokativt leverne som slutade i bannlysning och död i rännstenen
Odd Nerdrum
Norsk nutida konstnär född i Helsingborg i april 1944.
Startade kitsch rörelse 1998 manifest ”Vad är kitsch” med Jan -Ove Thuv
.Hoppade av konstskola för att sen gå högre skola för de gamla teknikerna. Inspireras av Målare som de gamla mästarna b.a. Leonardo da Vinci( stentryck ansikte)Rembrandt Självporträtt,Nerdrum självporträtt i gyllene skrud Där han målar sig själv med erigerad penis 1998. Hans konst har många gånger ansetts provokativ och skapat debatt om konst i Norge.
Olika målningar,tryck olika gamla mästare Nerdrums favorit Rembrandt.
Caravaggio
Jag väljer Caravaggio att göra en presentatoin av. Då hans tavlas Matteus Martyrium inspirerade Nerdrum till sin ”mordet på Andreas Baader” 1977-78
Caravaggio.Matteus martyrium 1600. Nerdrum Mordet på andreas Baader 1977-78.Komposition motivval liknande.Med tekniken chiascuro.Ljus och mörker målar med oljeteknik.
Lektioner med inspiration från dessa konstnärer samt deras Chiascuro teknik.med fokus på skuggövningar.
Här nedan ger jag exempel på Många lektions ideer men fokuserar på en av dem.
¤Visa målningar i färg och gråskala. Samtala om ljuset och mörkret i bilden hur det framhäver en bild.
¤Skuggövningar från enklare motiv till mer avancerade
¤ Svart,vitt- Anv. Vita och svarta papper.
Vitkrita och kol.
Strecka över hela ytan sudda fram motiv.
¤Skissa upp motiv. Rita på låt pappret lysa igenom som skugga.mörker eller dagrar.
¤Gråskale övning från vit till svart med blyertspenna 6b.
Skuggövningar stegrad svårighetsgrad /betygsskala.
¤Ikt teknik. Fota ansikten, redigera i foto-shop.gråskala. kopiera med rut överföring/frihand. Gör gråskala.
¤Grafik;Tryck teknik. Linoleum,liknande. Tryck svartvit kopia av elevens ansikte, rista/skär bort det som blir ofärgat och håll kvar det som skal vara tryckfärg på.
¤Gör stop motion film med kol där ljuset suddas fram ur mörkret av kol.
¤Måla ansikten med akvarell. Paynes grey och låt det ljusa pappret bli dagrarna.
¤Gör stilleben gråskala, akvarell. Ljus ,mörker.
Där finns många olika uppslag kring dessa konstverk…
Men
Uppgiften jag tänker fördjupa mig i och skriva mer utförligt om och göra lektionsplaneringar för blir.:
#Ta foto i dunkel med artificiellt”solljus”. Få samma effekt som målningarna.
#Måla av fotot.
Använd den gamla tekniken att måla med äggtempera .
prata konst historia och få prova olika tekniker.
#Skissa upp ett motiv , måla med svart vitt och någon färg.
Jag skriver fiktivt brev till elverna i klassen:)
Hej Elever!
Uppgiften och lektionerna några veckor framöver tar sin utgångspunkt i två olika konstnärers bilder. Odd Nerdrum Mordet på Andreas Baader och Caravaggio Matteus Martyrium
Dels skal ni få inspiration till att skapa egna motiv med dels foto . Skiss och sen målat med känsla av chiascuro
Syftet för lektionerna . Ni skall lära er den tidens konst och viss målarteknik samt känna till om några konstnärer. Ni skall veta att konstnärer i alla tider inspireras av varandra samt har ett budskap med sin konst att de oftast vill något. Ni skall få lära er om skuggtekniker kunna göra en gråskala , måla med äggtempera . Planera och genomföra en uppgift från idé ,iscensättning foto och tillslut skissa och måla . Reflektion och utvärdering.självvärdering och grupp samarbete.Ni för kontinuerligt en bok/blogg från skisser till övningar till färdiga ideer produkter. >Ni skall ta kort på eran lärprocess och reflektera.
Lycka till !
Lektion planering åk 9
Lektion 1-2. ca 90 min/st.. .
1. Ni skall få se konstverk med chiascuro teknik. Dåtida och nutida . Nerdrums parafras på Caravaggios Matteus martytium visas. Jag visar båda bilderna, ..
2. Lite konsthistoria . (Visar andra konstnärer med chiascuro teknik, ex Rembrandt.)Reflektion över vad ni ser .likheter ,olikheter.
3. Egna reflektioner känsla uttryck m.m.
Jag kommer berätta om olika aspekter av hur man kan reflektera kring och läser konst
.( tex.estetiskt. med färg,form tekniker,penselföring, som tecken,symboliskt,politiskt historiskt ur sin kontext, politiskt, feministiskt . Konstnärens psyke.,omedvetet medvetet, påverkar motiv,uttryck, m.m Viktigt i läsningen är också att tänka på betraktarens kontext,psyke personlighet åsikt. Bilden finns i betraktarens ögon kan också stämma. Så att låta elevernas”tolkning känsla av motivet är av vikt. Att få del av den rika kultur, historiskt och nutida ,och få chans att lära känna sig själva genom det. )
#De olika sätten att tänka och läsa konst står mer om i Dana Arnolds bok konstvetenskap . Konst/bilder är till för människorna och inte för kassaskåpen..#
4. MålningsTeknik
gråskaleövning. Från svart till vitt.Pennteknik.gråskala .gör en remsa från vitt -svart vi använder 6 olika pennor från Hb – 6b.
Välj en bild att göra skuggor i .Du gör val från stenciler. Eller egen svart vit bild.
Lektion.3-6 .
Grupp indelning..
Uppgift ;Ta ett foto i dunkel med ljuskälla. Ni skall gestalta en känsla med en grupp människor, Ni får använda. rekvisita och inspireras av andra konstverk.,bilder, reklam film m.m.
Lektion . 4 genomgång av äggoljeteknik. Veta vad det är och hur man arbetar med det . Prova själva .
Recept: en del ägg två delar vatten/olja plus färgpigment. blandas i burk med lock.
Uppgift: Var och en gör en skiss av fotot,.målar in skuggor Måla med äggolje tempera.svart vitt, gult och ngn färg.Tänk på ljuskällan placering.effekt.
Sista lektionen: Redovisning av hela processen med reflektion och grupp/själv utvärdering. Feedback från klassen.( Three stars one wish) Vad har jag lärt mig svårigheter ,lösningar utveckla framåt.
Mål : konstHistoria ,lära sig läsa bilder, konst, uttrycka uppleva sin egna tolkning känsla av konsten,egen reflektion Färglära.olika målar tekniker. gråskala, skuggteknik, elevdelaktighet , samarbete.iscensättande. Ikt anv.foto ,redigera, Planering ,genomförande, reflektion.
Läroplan och mål som skall uppfyllas på dessa lektioner. Vad som krävs för de olika betygen
För att uppnå D . Provar och gör uppgiften med olika bild verktyg på ett enkelt sätt.Visar processen i en bok på ett enkelt men överskådligt vis.
Har förmåga att avbilda och förstå chiascuro samt vet teknken.kan ge egen tolkning av en bild på ett enkelt sätt.
C Som ovan kan utföra uppgiften med egna initiativ och nyanserat avbilda fotot med djjupare förståelse en bok /blogg som du tydligt kan se lärprocessen och återkommande reflektion.
A. Utför uppgiften med stor förmåga uttryck och förståelsa kan dra egna slutsatser och utv. Sitt kunnande och uppgiften.Bok /blogg med nyanserad reflektion samt drar slutsatser baserat på välgrundade antaganden och pararlleller till historiska konstverk men kopplat till sitt egna verk.
Bildens framväxt sker med reflektion och analys.